Wspieranie rozwoju emocjonalnego i moralnego

•    Grajcie ze mną w gry planszowe typu „Chińczyk”.  Ważne jest przestrzeganie zasad gry i Wasza reakcja na moje zachowanie w przypadku porażki. Pozostawicie mi czas na uspokojenie się, a następnie zaproponujcie kolejną partię. Pokażcie mi, w jaki sposób Wy radzicie sobie z niepowodzeniami. Przegrywając, nazywajcie uczucia „Złości mnie, że przegrałem, ale gratuluje Ci wygranej”, „… może następnym razem pójdzie mi lepiej”, „Szkoda, że nie wygrałem, ale i tak dobrze się bawiłem.”
•    Nauczcie mnie technik „samouspokajania”, np. poprzez powtarzanie w przypadku porażki mantry typu: „Najważniejsze, że się starasz. Nic nie szkodzi, jeśli Ci nie wychodzi, przecież się dopiero uczysz”.
•    Powierzcie mi obowiązki i odpowiedzialne zadania, oczywiście na miarę moich możliwości, np. podlewanie kwiatów, pakowanie plecaka do przedszkola czy nakrywanie do stołu. Każde wykonane zadanie nagradzajcie pochwałą.
•    Jeśli jestem znudzony, rozdrażniony lub zmęczony, przerwijmy pracę. Pochwalcie mnie za to, co już udało mi się osiągnąć. Ustalmy, kiedy zadanie ma być wykonane i kontynuujmy pracę zgodnie z ustaleniami.
Comments