Doradztwo zawodowe- ciekawe linki

1.       Gra edukacyjno-diagnostyczna Tajemnica Aeropolis

Produkcja łącząca elementy gry komputerowej i filmu animowanego z wbudowanym znormalizowanym narzędziem diagnostycznym. Inspirację do stworzenia konceptu gry stanowiła teoria typów osobowości zawodowej Hollanda, bardzo ceniona przez doradców zawodowych.  Fabuła gry ma charakter przygodowy i osadzona jest w konwencji realistycznej. Gracz wędruje przez 6 światów, symbolizujących różne nastawienia zawodowe, np. artystyczne, naukowe, społeczne. Podczas gry przeżywa pasmo przygód, w trakcie których wykonuje zadania diagnostyczne oraz poznaje swoje uzdolnienia w różnych dziedzinach i przejawach życia. Po ukończeniu gry uczeń i jego rodzice będą mogli zapoznać się z raportem nt. predyspozycji, poziomu tzw. kluczowych kompetencji ucznia i rekomendacjami zawodowymi.

Film z YouTube

Pobieranie gry

2.       Gra KRKLot

3.       Cykl filmów „Drogi zawodowe”

4.       Filmy animowane o wyborze szkoły i zawodu:

Zmiana- stały element życia

Stres- wróg czy przyjaciel

Motywacja- co to jest i po co?

Współpraca- czy współpraca się opłaca?

Jaki jestem- oto jest pytanie?

Zainteresowania- inspiracja do działanie i sposób na relaks

Podsumowanie wiedzy o sobie

Przymiarka do wyboru zawodu

Decyzje- szansa czy ograniczenia

Zawody- co warto o nich wiedzieć

Szkolnictwo ponadgimnazjalne ale jakie?

Krok za krokiem czyli nie od razu Kraków zbudowano

5. Twoi rodzice mają pewne wyobrażenia dotyczące Twojej przyszłości, zawodu, pokładają w Tobie nadzieje... i mają do tego prawo. A to dlatego, że chcą dla Ciebie dobrze.
Ty masz prawo do marzeń, własnej wizji swojej kariery, ale przede wszystkim prawo do dokonywania wyborów.
Pokaż, że masz pomysł na siebie i że konsekwentnie będziesz go realizował, a na pewno zyskasz wsparcie rodziców!

Film z YouTube

6. Wyszukiwarka z opisem zawodów

- na tej stronie możesz uzyskać informacje o każdym zawodzie, wystarczy wpisać odpowiednie dane, lub wyszukać po nazwie

7. e-Gazetki o zawodach:

Zawody obszaru medyczno-społecznego - czy to dla mnie?
Zawody rolniczo-leśne z ochroną środowiska - czy to dla mnie?
Zawody administracyjne i usługowe. Część I
Zawody elektryczno-elektroniczne - czy to dla mnie?
Zawody z obszaru turystyczno-gastronomicznego - czy to dla mnie
Zawody artystyczne - czy to dla mnie?
Kariera znaczy „droga”. Zbuduj ją z nami!
Jak wydobyć talent i uruchomić karierę - o zawodach obszaru mechanicznego. Część II
Zawody administracyjne i usługowe. Część II

8. Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną. Broszura dla rodziców pdf
9. Jako pomóc rozwijać skrzydła. Poradnik dla rodziców gimnazjalistów (pdf)