Konkursy‎ > ‎Konkursy‎ > ‎

Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania 12.12.2011

opublikowane: 13 gru 2011, 10:35 przez SP im. Bohaterów AK w Prusach Prusy   [ zaktualizowane 14 gru 2011, 10:22 ]


Czytanie to magiczna umiejętność, zawsze powtarzam to swoim wychowankom. Moje pierwszaki zaczynają to rozumieć. Jakiś czas temu powiedziałam im, że litery to magiczne znaki, napisałam na tablicy "miau", odsłoniłam tablicę... i wszyscy zamiauczeli. Śmiali się, zrozumieli magię. 
                                                                                                                                          (M.Litwin - jedna z organizatorek konkursu)Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania ma w założeniu służyć popularyzacji czytelnictwa. Oprócz wielu korzyści edukacyjnych, jakie niesie ze sobą czytanie, konkurs ma za zadanie uwrażliwiać na piękno literatury, rozbudzać wyobraźnię, bawić i cieszyć uczniów. Organizatorkami konkursu były nauczycielki ZSP Prusy - p. Mariola Litwin oraz p. Ewa Rudnicka, które wspomagała p. Joanna Szałapata. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Kondratowice - p. Wojciech Bochnak.    W poniedziałek przed zgromadzoną widownią (nauczyciele, rodzice, uczniowie) oraz jury, uczniowie klas drugich z 12 szkół powiatu strzelińskiego czytali dwa teksy prozatorskie z literatury dziecięcej. Jeden przygotowany i wyćwiczony z opiekunem i drugi przygotowany przez organizatorów (teksty z "Królowej Śniegu"), każda prezentacja fragmentu nie mogła przekroczyć 3 min.  W przypadku przygotowanego tekstu punktowano dobór lektury i interpretację, z kolei w tekście konkursowym ocenie podlegała płynność, interpunkcja i interpretacja. Skład jury: Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Strzelinie p. Maria Tyws (przewodnicząca), Wójt Gminy Kondratowice p. Wojciech Bochnak, Wicedyrektor ZSP Prusy p. Ewa Majewska, p. Leokadia Malarz (emerytowana nauczyciela szkoły w Prusach)

    Konkurs przebiegał według wcześniej przygotowanego regulaminu, tzn. dzieci losowały kolejność występowania i teksty do czytania. Miały krótki czas na zapoznanie się z fragmentem - wszystkie przygotowywały się jednocześnie na naszych oczach - czasu było tyle, by przeczytać jeden raz. Potem każdy uczestnik siadał na saniach Królowej Śniegu i czytał. 
    Dzieci bardzo się starały, wszystkie nagradzane były gromkimi brawami. Nieskromnie trzeba napisać, że bezkonkurencyjna była nasza uczennica - Zuzia z klasy IIa. Oba teksty czytała równie pięknie, nie słychać było żadnej tremy, no super! Wiele osób zauroczył Józio z Borka Strzelińskiego, który czytał z zacięciem aktorskim, głośno i wyraźnie.
Wyniki Konkursu:
1 miejsce Zuzanna Charęza ZSP Prusy
2 miejsce Kacper Mielnicki SP Sarby
3 miejsce ex equo Józef Paluch SP Borek Strzeliński i Oliwia Świrska SP Biały Kościół
    wyróżnienia Maria Pietrzak ZSP Borów i Mateusz Cerulewicz PSP nr 5 w Strzelinie


Dzieci biorące udział w konkursie wybrały najpiękniej przebrane dzieciaki za bajkowe postaci z klas Ia i Ib. Nagrodą za takie wyróżnienie były słodycze. Konkurs zakończyło wręczenie nagród i gratulacje dla zwycięzców.


 
Comments