Patron‎ > ‎

1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”:

  • ·         Łukaszu Cieplińskim
  • ·         Mieczysławie Kawalcu
  • ·         Józefie Batorym
  • ·         Adamie Lazarowiczu
  • ·         Franciszku Błażeju
  • ·         Karolu Chmielu
  • ·         Józefie RzepceŻołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, powstańcy antykomunistyczni – te określenia od kilku lat towarzyszą nam, szczególnie 1 marca. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak po latach oddajemy należny hołd tym, którzy nie pogodzili się z faktem, że powojenna Polska nie będzie krajem wolnym i niepodległym. Za tę postawę z rąk komunistycznej władzy spotkały ich prześladowania, więzienie, często śmierć. Spotkała ich także infamia – przez niemal pół wieku publicznie nazywano ich bandytami. Dokładnie tak samo w latach wojny Niemcy określali polskie podziemie... „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. (…) My walczymy za świętą sprawę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczną Polskę!” – pisał w 1946 r. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Dziś już nie bandyci, a żołnierze, już nie bandy, a oddziały, już nie hersztowie, a dowódcy. W wolnej Polsce pamiętajmy o tych, którzy tej wolności pragnęli.

 dr Andrzej Zawistowski Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN
Comments