Patron‎ > ‎

Dzień Patrona - 2 III 2016

2 III 2016 Dzień Naszego Patrona - Bohaterów Armii Krajowej 


Około godz. 9.45 sformowaliśmy kolumnę, by wyruszyć do kościoła na mszę św. w intencji Bohaterów Armii Krajowej. Na czele szła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu, za nią Sztandar Wojska Polskiego oraz pozostałe sztandary: sztandary naszej szkoły, sztandar ŚZŻAK oddział Strzelin, sztandar Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej w Strzelinie, sztandary OSP Prusy i OSP Kondratowice. Za sztandarami nasi goście oraz uczniowie.

Mszę św. koncelebrowali ks. dziekan Stanisław Włodarski wraz z ks. kanonikiem Krzysztofem Romaniukiem. Msza rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem sztandaru Wojska Polskiego - sztandar wprowadzał kapitan Sławomir Skałecki. Orkiestra (którą dyrygował podporucznik Jacek Putra) zagrała hymn Polski. W homilii ks. Romaniuk mówił między innymi o prawdzie na przykładzie "Braci Karamazow". 


   
Po mszy zebrani udali się pod pomnik poświęcony żołnierzom poległym za Ojczyznę. Dyrektor poprosił orkiestrę o odegranie hymnu. Następnie głos zabrał p. Wojciech Trębacz (wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - oddział Wrocław). Pan Trębacz mówił o polskim czynie zbrojnym podczas II Wojny Światowej. Następnie księża poprowadzili modlitwę za żołnierzy poległych za Ojczyznę. Rozległy się werble i delegacje różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. 

  

Wiązanki złożyli: 

 • władze samorządowe reprezentowane przez p. Wojciecha Bochnaka, p. Marię Karakow oraz p. Henryka Muszyńskiego
 • przedstawiciele Wydziału Edukacji IPN we Wrocławiu - p. Wojciech Trębacz oraz p. Sylwia Krzyżanowska
 • prezes ŚZŻAK oddział Strzelin p. kpt. Józef Oleksiewicz wraz z radnym Henrykiem Muchorowskim
 • przewodniczący Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach - Oskar Muszyński i Edwina von Kap-herr

Po złożeniu wiązanek Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia zagrała sygnał „ciszy”, a następnie dyrektor poprosił o sformowanie szyku w celu udania się do szkoły.
  Uroczystości w szkole odbywały się na sali gimnastycznej. Dyrektor ZSP Prusy powitał wszystkich gości. Na uroczystość przybyli:
przedstawiciel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty p. wizytator Alicja Ziewiec-Chlebosz, wójt gminy p. Wojciech Bochnak, przewodnicząca Rady Gminy p. Maria Karakow, przedstawiciele IPN p. Sylwia Krzyżanowska i p. Wojciech Trębacz, p. kapitan Józef Oleksiewicza, ks. Krzysztof Romaniuk i ks. Stanisław Włodarski, przewodnicząca Rady Rodziców p. Monika Begier, radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, rodzice, uczniowie, pracownicy i emerytowani pracownicy, fundatorzy sztandarów z p. Aleksandrem Skorupskim na czele i mieszkańcy gminy). 

  


Uroczyście wprowadzono sztandary. Dyrektor skierował kilka słów do młodzieży  - mówił jak rozumieć nazwę  "Żołnierze Wyklęci"
. Następnie głos zabrał wójt gminy p. Wojciech Bochnak, który przypomniał jak 6,5 roku temu wybieraliśmy patrona oraz, że czas pokazał jak dobry był to wybór.

  


Kolejnym punktem uroczystości był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia (orkiestrę poprowadził 
tamburmajor- starszy kapral Hubert Walendziak).


 

    Po występie orkiestry nastąpiło uroczyste wyprowadzenie sztandarów. Następnie dyrektor przypomniał, że uczniowie naszych szkół uczestniczą w wielu konkursach i wydarzeniach związanych z AK. Są to zarówno konkursy wewnątrzszkolne jak i  konkursy dla szkół z Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej. Pani M. Karakow i p. M. Gargulińska wręczyły nagrody w niedawno rozstrzygniętych konkursach: odpowiednio za "Noc z Filmem Historycznym" i konkurs wiedzy o patronie.

  


Przedstawienie naszych uczniów (uczniowie z klas: 4aSP, 1aG, 1bG) było wspaniale wykonane i dostarczyło publiczności niezapomnianych wrażeń. Serdecznie podziękowania należą się nie tylko uczniom ale również nauczycielkom, które pomogły przygotować im przedstawienie tj. p. M. Wójcik, p. R. Matusiewicz oraz p. A. Kurpik. Organizatorki szczególnie dziękują p. B. Sikorze, p. M. Banaszczyk i p. Jerzemu Ogonowskiemu.

 

   

 

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali nasi goście. Wizytator Alicja Ziewiec - Chlebosz odczytała list od Dolnośląskiego Kuratora Oświaty p. Beaty Pawłowicz. Pan Wojciech Trębacz przekazał, że kombatanci ze ŚZŻAK bardzo dobrze i ciepło wspominają wszystkie swoje wizyty w Prusach, pogratulował całej społeczności szkolnej pięknej uroczystości

 
        

Pan kpt. Józef Oleksiewicz odczytał list gratulacyjny, jaki otrzymał w Warszawie od Ministra Obrony Narodowej. Pan kapitan przeczytał również wzruszający list do matki, napisany przez skazanego na śmierć żołnierza wyklętego. Pani M. Karakow mówiła o dumie jaką napawa ją bycie Polką. Ks. dziekan Stanisław Włodarski wspominał swoje dzieciństwo w Ziemi Świętokrzyskiej i to, jak ważna dla mieszkańców tej ziemi była Armia Krajowa. 

Po apelu goście zwiedzili Izbę Pamięci oraz spotkali się na poczęstunku. 

Wiersz Kazimierza Wierzyńskiego, 8 lutego 1945

NA ROZWIĄZANIE ARMII KRAJOWEJ

Za dywizję wołyńską, nie kwiaty i wianki -

Szubienica w Lublinie. Ojczyste Majdanki.

Za sygnał na północy, bój pod Nowogródkiem –

Długi urlop w więzieniu. Długi i ze skutkiem.

Za bój o naszą Rossę, Ostrą Bramę, Wilno –

Sucha gałąź lub zsyłka na rozpacz bezsilną.

Za dnie i noce śmierci, za lata udręki –

Taniec w kółko: raz w oczy a drugi raz w szczęki.

Za wsie spalone, bitwy, gdzie chłopska szła czeladź –

List gończy, tropicielski: dopaść i rozstrzelać!

Za mosty wysadzone z ręki robotniczej –

Węszyć gdzie kto się ukrył, psy spuścić ze smyczy.

Za wyroki na katów, za celny strzał Krysta –

Jeden wyrok: do tiurmy. Dla wszystkich. Do czysta!

Za Warszawę, Warszawę, powstańcze zachcianki –

Specjalny oddział śledczy: „przyłożyć do ścianki”.

Zwinąć chorągiew z masztu.  Krepą jest zasnuta

Za dywizję Rataja, Okrzei, Traugutta.

Pociąć sztandar w kawałki. Rozdać wśród żołnierzy,

Na drogę niech go wezmą. Na sercu niech leży.


https://picasaweb.google.com/101659576942670257867/2016_03_02DzienPatronaBohaterowArmiiKrajowej

2016_03_02 Dzień Patrona - Bohaterów Armii Krajowej


Kalendarium:

27 września 1939 – powołanie Służby Zwycięstwu Polski,

13 listopada 1939 – rozkazem Naczelnego Wodza powstaje Związek Walki Zbrojnej, opierający się na strukturach SZP.

14 lutego 1942 – przemianowanie rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego na Armię Krajową.


Serdecznie dziękujemy:
 • Komendzie Garnizonu Wrocław
 • Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia
 • Wszystkim pocztom sztandarowym
 • Komendzie Powiatowej Policji w Strzelinie za kierowanie ruchem podczas naszego przemarszu
 • Księżom Krzysztofowi Romaniukowi i Stanisławowi Włodarskiemu za celebrowanie mszy św. w intencji naszych patronów
 • Radzie Rodziców i rodzicom, którzy upiekli ciasta
 • Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom, którzy sprawili, że nasza uroczystość miała tak sprawny przebieg
 • Klasom 4aSP, 1aG i 1bG wraz z ich wychowawczyniami p. M. Wójcik, p. R. Matusiewicz i p. A. Kurpik - za przygotowanie części artystycznej

dyrekcja ZSP Prusy

Comments