Patron‎ > ‎

14 II 2014 Dzień Naszego Patrona - Bohaterów Armii Krajowej

Kalendarium:

27 września 1939 – powołanie Służby Zwycięstwu Polski,

13 listopada 1939 – rozkazem Naczelnego Wodza powstaje Związek Walki Zbrojnej, opierający się na strukturach SZP.

14 lutego 1942 – przemianowanie rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego na Armię Krajową.

Od 7.45 do 9.45 odbywały się zajęcia w klasach. Wszystkie zajęcia miały związek z naszym patronem - Bohaterami Armii Krajowej.

klasa

Co robiliśmy

Opiekunowie

12s

M. Zygadło

16s

quizy i testy

A. Pilipaka

M. Wójcik

E. Milewska (na 2l M. Jędrzejewska)

gry dyd.

B.Cichy

gry. Dyd.

M. Karakow

B. Sikora

1 b

B. Sikora

R. Matusiewicz

A. Kurpik

H. Mularska

M. Gargulińska

O godz. 10.00 rozpoczęły się uroczystości. Dyrektor ZSP Prusy powitał gości (wójta gminy p. Wojciecha Bochnaka, przewodniczącego Rady Gminy p. Aleksandra Skorupskiego, p. kapitana Józefa Oleksiewicza, radnych, sołtysów, kierowników jednostek administracyjnych, emerytowanych pracowników szkoły, przedstawicieli firm współpracujących ze szkołą, mieszkańców gminy). Szczególnym gościem był p. Wojciech Trębacz - przedstawiciel Wydziału Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczyście wprowadzono sztandary. Dyrektor skierował kilka słów do młodzieży - mówił czego możemy nauczyć się od naszych patronów oraz jakie znaczenie w historii Polski ma data 14 II 1942 roku.

Wręczono nagrody w konkursach związanych z patronem. W szczególności rozstrzygnięto konkurs SU na logo szkoły. Zwyciężyła Alicja Rostkowska z klasy IV SP. Po lewej praca Alicji.

Około 10.20 rozpoczęła się prelekcja pana Wojciecha Trębacza na temat "Znanych i nieznanych Bohaterów". Zebrani wysłuchali jej z wielkim zainteresowaniem
(p. Trębacz zostawił dla naszych uczniów prezent - bardzo ciekawą grę dydaktyczną  „ZnajZnak”. Gra edukacyjna uczy rozpoznawać symbole narodowe i jest dostępna w naszych bibliotekach. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.)

Część artystyczna rozpoczęła się około 11.10. Przedstawienie naszych uczniów było wspaniale przygotowane i wykonane. Zarówno dobór tekstów jak i pieśni dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń. Serdecznie podziękowania należą się nie tylko uczniom ale również nauczycielkom, które pomogły przygotować im przedstawienie tj. p. E. Milewskiej, p. B.Cichy, p. K. Bazal, p. M. Banaszczyk oraz p. H. Kłysz)

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali nasi goście. Pan kapitan Józef Oleksiewicz oraz przew. Rady Gminy Kondratowice pan Aleksander Skorupski.

Po apelu goście zwiedzili tworzoną Izbę Pamięci (planowane uroczyste otwarcie izby odbędzie się w piątą rocznicę nadania imienia naszym szkołom, we wrześniu 2014)

Następnie wszyscy uczniowie oraz zaproszeni gości udali się pod pomnik przed kościołem. Uczciliśmy tam pamięć Żołnierzy poległych za Ojczyznę, złożono kwiaty, zapalono znicze. Po powrocie do szkoły goście mogli złożyć wpisy w Księdze Pamiątkowej

Dekoracje szkolnych korytarzy przygotowali uczniowie pod opieką p.  G. Mazur, p. M. Jędrzejewska oraz p. C. Słońskiej. Wystrojem pomieszczeń klasowych zajęły się poszczególne klasy.

Po uroczystościach nasi goście spotkali się przy kawie i ciastku.

Film z przygotowań do Dnia Patrona