Patron‎ > ‎

Noc z filmem historycznym 7-8 II 2014

Sprawozdanie z III Nocy z filmem historycznym:  7/8  luty 2014r.

2014_02_09_noc z filmem

7 lut 2014

Już po raz trzeci nasza szkoła brała udział w projekcie Dolnośląskiej Rodziny Szkół Armii Krajowej, pod nazwą „Noc z filmem historycznym”. Koordynatorem projektu jest gimnazjum z Oleśnicy. W tym roku spotkaliśmy się w dniu 7 lutego a tematem przewodnim było Powstanie Warszawskie.  Udział wzięło 23 uczniów z klas I-III gimnazjum. Opiekunami były panie : Maria Karakow, Marzena Jędrzejewska, Anna Pilipaka i Krystyna Bazal.

Spotkaliśmy się o godz. 19. 00 na sali gimnastycznej. Na początek trochę musztry, którą poprowadziła druhna Marzena Jędrzejewska. Następnie podzieliliśmy uczestników na 5 grup- obwodów ( zgodnie z instrukcją nadesłaną przez szkołę w Oleśnicy), które walczyły w powstaniu warszawskim: Żoliborz, Wola, Ochota, Śródmieście, Mokotów. Zespoły wybrały przewodniczących, otrzymali oni plakietki z nazwiskami prawdziwych dowódców z powstania warszawskiego. Uczniowie zapoznani zostali z planem całej imprezy oraz z regulaminem gry („Powstanie Warszawskie”). Każdy zespół otrzymał także karty punktacji i wskazówki jak wykonać poszczególne zadania. Na terenie szkoły przygotowanych zostało 7 punktów, na których każdy zespół musiał wykonać różne zadania m.in. opatrywanie rannych kolegów - udzielenie pierwszej pomocy, ugotować grochówkę  ( wybrać naczynia, właściwe produkty), zaśpiewać piosenkę powstańczą, wykonać ćwiczenia sprawnościowe ( rzut „granatem”, przekazywanie przedmiotów w kręgu), zaszyfrować rozkaz, napisać instrukcję przygotowania „koktajlu Mołotowa”, rozwiązać test wiedzowy o powstaniu warszawskim. Na każdej stacji zespoły otrzymywały punkty za wykonanie zadań.

Na drugą część „nocy” przenieśliśmy się do pomieszczenia biblioteki szkolnej gdzie przygotowane były materace i śpiwory. Tutaj też oglądaliśmy filmy historyczne: „Akcja pod Arsenałem”, „Zakazane piosenki”, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”.  Po każdym filmie uczniowie dyskutowali na temat wydarzeń w nim przedstawionych oraz dzielili się uwagami na ich temat z kolegami ze szkół biorących udział w projekcie, poprzez kontakt internetowy (strona DRSz na portalu społecznościowym facebook z wykorzystaniem mobilnej pracowni ).

Oprócz działań wyznaczonych w instrukcji, uczniowie zjedli wspólną kolację (pizza ufundowana przez sponsora: radną Katarzynę Olędzką), grali na sali gimnastycznej w „zbijaka”, tańczyli taniec integracyjny „belgijkę”, śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary. Ciekawych zajęć wykonywanych wspólnie było tak dużo, że nie zauważyli kiedy nadszedł ranek. Około godz. 8.00 rodzice uczniów odebrali ich ze szkoły, zmęczonych ale bardzo zadowolonych.

Wręczenie nagród dla zwycięskiego zespołu  -„ Obwód Żoliborz” oraz dla dwóch uczniów którzy uzyskali największą liczbę punktów na teście wiedzowym, odbyło się dnia 14 lutego podczas apelu z okazji Dnia Patrona.

Do udziału w projekcie uczniowie typowani byli na podstawie stopni i osiągnięć z historii przez panią Marię Karakow.