O czytaniu

Czy wiesz, że  ….

Przewracanie kartek pomaga w lepszym rozumieniu tekstu

Jeśli czasem zastanawiasz się, czy zamiast papierowej książki, sięgnąć po e-booka, pamiętaj, że to właśnie przewracanie kartek jest czynnością, dzięki której lepiej rozumiesz treść czytanej książki. Badania                              potwierdzają, że kontakt fizyczny z książką, dotyk dłońmi kartek lektury, wprowadza do mózgu kontekst lektury pozwalający lepiej zrozumieć, o czym czytamy.

Czytanie pomaga zasnąć

Tworzenie określonych rytuałów przed pójściem do łóżka, da twojemu ciału sygnał, że pora przygotować się do snu. Jednym z nich może być właśnie sięgnięcie po książkę. Czytanie pozwala ciału
                       zrelaksować się dużo  lepiej niż np. ekran czytnika czy tabletu, które dłużej utrzymają mózg w stanie koncentracji, mogąc wpływać na sen niekorzystnie. Zasada ta dotyczy także dzieci.
                      Jak wskazują badania 45 proc. maluchów, które  mają w pobliżu ekran potrzebuje średnio 20 minut więcej na zaśnięcie. Najkorzystniej sięgnąć po tradycyjną książkę tuż przed wyłączeniem światła
.

Książka pomaga się zrelaksować

Badania pokazały, że to właśnie czytanie może działać jak środek relaksacyjny. Naukowy dowodzą, że lektura redukuje stres nawet o 69 procent. Twierdzą też, że nie ma znaczenia,
                       po jaką książkę sięgniemy, ważne by całkowicie się w nią wciągnąć. Pozwoli uciec nam od zmartwień i codziennych zmartwień, pozwalając wciągnąć się w świat wizji i wyobraźni autora.

Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem

Czytanie książki pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Angażowanie mózgu do działania poprzez czytanie zmniejsza ryzyko Alzheimera o 2 i pół raza względem tych, którzy nie czytają.
                    Im bardziej mózg jest aktywny, tym dla niego lepiej, książka może być świetnym stymulatorem, dzięki któremu będzie aktywny. To, co zabija
                    i osłabia komórki mózgowe, to właśnie bierność.

Czytanie może zwiększyć wydolność mózgu

Częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu. Działanie to można porównać do wpływu biegania na układ sercowo-naczyniowy: regularne czytanie
                        poprawia kondycję  komórek mózgowych, pozwala lepiej zapamiętywać. badania wskazują, że z wiekiem mózg starzeje się, a sięganie po książkę może ten proces w naturalny sposób opóźnić.

źródło: dostępny  w Internecie ,http://studentswatch.pl/wykresy/pokaz-wykresy/56b34eac-9534-4688-a09d-153042ef8bac2, [dostęp dnia 14.04.2016 ]