Ogłoszenia

Wycieczka szlakiem I Kompanii Kadrowej (25-26 maja 2018)

opublikowane: 21 cze 2018, 00:37 przez SP im. Bohaterów AK w Prusach Prusy

W dniach 25-26.05.2018 r. uczniowie klas VI pod opieką Pań Ewy Majewskiej i Marii Karakow wzięli udział w kolejnym rajdzie zorganizowanym przez Klub Historyczny im. “Grota” oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział Wrocław. Uczniowie należący do Dolnośląskiej Rodziny Szkół Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej udali się tym razem szlakiem I Kompanii Kadrowej w związku z upamiętnianiem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Kraków a następnie szlakiem legionistów Piłsudskiego podążyli w kierunku Kielc. Podczas rajdu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przebywać i rozmawiać ze świadkami historii, którzy doskonale pamiętają czasy walki Polaków o wolność i niepodległość. Wycieczka była również okazją do zwiedzenia głównych zabytków Krakowa oraz podziwiania przepięknych ruin zamku w Ogrodzieńcu.

Galeria zdjęć

Przedstawienie lalkowe (14 czerwca 2018)

opublikowane: 18 cze 2018, 22:52 przez SP im. Bohaterów AK w Prusach Prusy

W ramach edukacji czytelniczej, na zajęciach koła polonistycznego, uczniowie czytali mniej znane baśnie popularnych autorów. Najbardziej spodobała się wszystkim baśń „O mądrym Krawczyku” braci Grimm. Postanowiono napisać scenariusz na jej podstawie, a następnie przygotować przedstawienie lalkowe.

Uczniowie, w większości samodzielnie, wykonali kukiełki oraz potrzebne rekwizyty i dekoracje, nauczyli się ról na pamięć. Odbyło się kilka prób i 13 czerwca miała miejsce premiera. Przedstawienie zaprezentowano uczniom z klas V a i b uczęszczającym na zajęcia zespołu wyrównawczego, obejrzała je również wicedyrektor szkoły.

Następnego dnia spektakl zobaczyli uczniowie klas czwartych i pozostali z klas piątych. Wpatrzone w scenę oczy i uśmiechy na twarzach widzów świadczą o tym, że widowisko bardzo się podobało.

Galeria zdjęć

“Sto lat dla Polski” – Dolnośląski Konkurs Plastyczny. Lena i Emilka laureatkami! (14 czerwca 2018)

opublikowane: 14 cze 2018, 03:31 przez Nieznany użytkownik   [ zaktualizowane 15 cze 2018, 01:54 ]

Właśnie dowiedzieliśmy się, że rozstrzygnięty został Dolnośląski Konkurs Plastyczny organizowany przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości pn. „ Sto lat dla Polski”.

Bardzo miło nam zakomunikować, że aż dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami konkursu. Wielkie gratulacje!
W kategorii klas 1-3 SP (prace indywidualne) - Lena Marynowska
W kategorii Szkoły Podstawowe – IV– VI + gimnazjum (oddziały gimnazjalne) - Emilia Botuszan  
(gratulujemy również nauczycielkom p. M. Gargulińskiej i p. B. Cichy)

Praca Emilki:

Praca Leny:

 

Pełne wyniki na stronie Lista laureatów konkursu

 

Szkolny Konkurs Przyrodniczy dla klas 1-3 SP (8 czerwca 2018 r.)

opublikowane: 14 cze 2018, 03:26 przez Jacek Matusiewicz   [ zaktualizowane 14 cze 2018, 03:26 ]

Wyniki konkursu konkursu przyrodniczego:

Klasa pierwsza –

I miejsce Urszula Jakielaszek – 46 pkt.!

II miejsce Antoni Smak – 34 pkt.

III miejsce Alan Szczepański – 28 pkt.

Klasa druga –

I miejsce Mikołaj Plewa – 33 pkt.

II miejsce Jakub Ryba – 29 pkt.

III miejsce Antonina Marcinkowska – 26 pkt.

Klasy trzecie –

I miejsce Wojciech Burdka – 37 pkt.

II miejsce Norbert Matthaus – 35 pkt.

III miejsce Alicja Leśniak – 33 pkt.

Gratulujemy.

Śladami Patrona. Wycieczka do Warszawy (22-24 maja 2018)

opublikowane: 11 cze 2018, 04:09 przez Nieznany użytkownik

Galeria zdjęć

W dniach 22 – 24 maja 2018 r. uczniowie klas trzecich i drugich gimnazjum uczestniczyli w corocznej wycieczce śladami patrona naszej szkoły. W tym roku uczniowie mieli okazję bliżej poznać Warszawę.  Zwiedzanie stolicy rozpoczęto od Łazienek Królewskich, gdzie oprócz pięknej architektury i zieleni mieliśmy wyjątkową okazję podziwiać Cadillaca, który powstał w 1934 r. na specjalne zamówienie rządu polskiego z przeznaczeniem dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie odwiedziliśmy groby i zapaliliśmy znicze pod pomnikami bohaterów Armii Krajowej na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. Starówka, Zamek Królewski, Pomnik Małego Powstańca, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum POLIN (gdzie poznaliśmy 1000 lat dziejów polskich Żydów) to kolejne punkty naszej wyprawy. W ostatnim dniu podziwialiśmy piękno i nowoczesność naszej stolicy z tarasu widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki oraz wznosiliśmy się „Na skrzydłach marzeń” podczas seansu w najnowocześniejszym planetarium w Polsce Niebo Kopernika.

Rodzinne śpiewanie z Dolnośląską Rodziną Szkół im. AK i Bohaterów AK (7 czerwca 2018)

opublikowane: 7 cze 2018, 12:12 przez Nieznany użytkownik

Galeria zdjęć

7 czerwca 2018 w Strzelinie spotkały się grupy uczniów z Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej, by wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni. Spotkanie zorganizował Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie. Uczestnicy spotkali się o 9.45 na strzelińskim rynku. Zwiedzili Wieżę Ratuszową i szlak historyczny a następnie udali się na Wieżę Ciśnień na wspólne śpiewanie i pieczenie kiełbasek. Każda grupa miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas czwartych SP (pod opieką p. K. Olędzkiej i p. M. Jędrzejewskiej)

Wycieczka do Krasiejowa (24 maja 2018)

opublikowane: 5 cze 2018, 13:15 przez Nieznany użytkownik

W czwartek 24 maja klasy czwarte udały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do JuraParku w Krasiejowie. Opiekę nad uczniami sprawowały również p. Beata Cichy oraz p. Anna Adamska. Pierwszym punktem wycieczki był Park Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie można było odbyć niezapomnianą wyprawę promem kosmicznym oraz wehikułem czasu. Następne atrakcje czekające na czwartoklasistów to ścieżka dydaktyczna z dinozaurami, Prehistoryczne Oceanarium, Kino Emocji Cinema 5D, Tunel Czasu oraz niesamowity park rozrywki. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Galeria zdjęć

Spotkanie z autorem książek dla dzieci (23 maja 2018 r.)

opublikowane: 1 cze 2018, 11:55 przez Nieznany użytkownik

23 V 2018 r. odwiedził nas niezwykły gość – Wiesław Drabik.

Galeria zdjęć

Jest on autorem ponad 200 książek dla dzieci ukazujących się w pięciu wydawnictwach, niektóre z nich ilustrował.  Większość publikacji to wesołe, rymowane bajki o zwierzętach, adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Są to najczęściej bogato ilustrowane bajeczki o zwierzętach. Wiele z nich ukazało się seriach: Bardzo śmieszna Historia, Odjazdowy zwierzyniec, Wśród Przyjaciół, Bajeczki ze śmiechu beczki.

Spotkanie okraszone wieloma rymowankami, wierszykami obfitowało w konkursy. Dzieci zdobywały nagrody – naklejki. Po spotkaniu dzieci mogły zakupić książki pana Wiesława.

X Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy (18 maja 2018)

opublikowane: 1 cze 2018, 11:40 przez Nieznany użytkownik

8 maja 2018r. w naszej szkole odbyła się X edycja Konkursu Przyrodniczego. Jak zwykle zaprosiliśmy uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu strzelińskiego oraz powiatów sąsiednich.

GALERIA ZDJĘĆ

Z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, temat przewodni konkursu brzmiał „Przyroda Ojczysta”.

Zwyczajem jest, że konkurs składa się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej.

Część praktyczna zawsze wzbudza niesamowite emocje zarówno dla samych uczestników konkursu jak i oglądających. Prezentowane doświadczenia z roku na rok osiągają coraz wyższy poziom. Uczniowie byli doskonale przygotowani i w sposób profesjonalny przedstawili swoje eksperymenty.

Część teoretyczna natomiast sprawdzała wiedzę w formie testu składającego się z 30 pytań z zakresu: rzeźba terenu Polski, klimat, rośliny i zwierzęta chronione. rzeki i jeziora oraz granice Polski.

Rywalizacja była zacięta a wyniki uczestników niemal wyrównane.

Zwycięzcami indywidualnymi zostali:

1 miejsce: Michał Hewko z PSP nr5 w Strzelinie

2 miejsce: Maria Kruk z PSP nr5 w Strzelinie

3 miejsce: Sylwester Pietruszyński z SP w Prusach

W rywalizacji drużynowej wyłoniono następujące szkoły:

1 miejsce: PSP nr5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie

2miejsce: SP im Bohaterów Armii Krajowej w Prusach

3 miejsce: PSP w Kuropatniku

Zmagania uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie:

  1. Janina Nurkowska –nauczyciel w CKZiU w Strzelinie
  2. Marcin Galos – dyrektor [rodukcji przemysłowej w firmie Mota Engil Central Europe
  3. Ewa Mimochód –Petlicka – nauczyciel SP nr3 w Strzelinie
  4. Jolanta Warcholińska- Nauczyciel w CKZiU w Ludowie Polskim

Nagrody dla zwycięzców były bardzo atrakcyjne. Dzięki hojności i finansowemu wsparciu firmy Mota Engil Central Erope mogliśmy zakupić nagrody i prezenty dla każdego uczestnika konkursu. Uczniowie mieli do wyboru: tablet Huawei T3 7, słuchawki nauszne, przenośny bluetooth, akumulatory USB. Dla szkół oczywiście statuetki a dla pozostałych- pamiątkowe kubki z sublimacją o tematyce patriotycznej.

Dyrekcja SP w Prusach oraz organizatorzy konkursu składają na ręce Dyrektora Produkcji Przemysłowej pana Marcina Galosa serdeczne podziękowania firmie MotaEngil Central Europe za hojność i finansowe wsparcie konkursu przyrodniczego w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach.

 Organizatorzy: Halina Kłysz, Małgorzata Banaszczyk, Aneta Kurpik

Wycieczka do kolebki państwowości polskiej (14-16 maja 2018)

opublikowane: 22 maj 2018, 10:08 przez SP im. Bohaterów AK w Prusach Prusy   [ zaktualizowane 22 maj 2018, 10:09 ]

W dniach 14- 16 maja 2018 roku uczniowie kl. VII Szkoły Podstawowej i II klas gimnazjalnych pod opieką Pań Marii Karakow, Beaty Cichy, Marzeny Jędrzejewskiej i Grażyny Mazur mieli okazję przeżyć wspaniałą przygodę na terenach pięknej Wielkopolski. Uczniowie wraz z opiekunami udali się do kolebki państwa polskiego, czyli Gniezna, Poznania, Biskupina i Wenecji. Podczas zwiedzania katedr w Gnieźnie i Poznaniu poznali historię pierwszych Piastów oraz pierwszych polskich męczenników. Mogli niemalże dotknąć autentycznych śladów wydarzeń sprzed ponad 1000 lat. W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zobaczyli wiele fascynujących zabytków zarówno kultury materialnej jak i piśmiennictwa. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Muzeum Archeologiczne w Biskupinie poznając życie i osiągnięcia naszych praprzodków. Wielkie emocje towarzyszyły im także podczas zwiedzania Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Wycieczka obfitowała również w wiele innych atrakcji. Wyjazd był udany i dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
 1-10 of 436