11 XI 2013 Narodowy Dzień Niepodległości

opublikowane: 12 lis 2013, 12:41 przez ZSP Prusy
    Obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym w Prusach. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe naszych szkół. Pod opieką pań katechetek uczniowie i absolwenci naszej szkoły przygotowali również oprawę artystyczną mszy świętej. Ksiądz proboszcz Krzysztof Romaniuk rozpoczął mszę od wezwania, by podziękować Bogu, bożej opatrzności, za dar wolnej i niepodległej Ojczyzny. W homilii ks. proboszcz mówił o budowaniu jedności w naszym kraju oraz o tym, że patriotyzm wiąże się m. in. z akceptacją różnorodności poglądów, z poszanowaniem drugiego człowieka. Ks. proboszcz podkreślił  że różnorodność poglądów jest siłą demokracji. Po mszy świętej zebrani przeszli wraz ze sztandarami pod pomnik poświęcony Żołnierzom Poległym za Ojczyznę. Władze gminy oraz przedstawiciele Samorządów Uczniowskich złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Zapalono znicze i zmówiono modlitwę.

We wtorek 12 listopada o godz. 10 w budynku szkoły w Księginicach Wielkich uczniowie klas trzecich, pod opieką p. M. Litwin i p. E. Rudnickiej, wystąpili z pięknym przedstawieniem. Przypomniano ważne daty związane z rozbiorami i powstaniami narodowymi. W apelu uczestniczyły władze gminy, ks. K. Romaniuk, kapitan J. Oleksiewicz, p. sołtys H. Bukowska oraz rodzice naszych uczniów. Poniżej link do galerii zdjęć.

Godzinę później,  w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Kondratowicach, odbyły się obchody gminne . Salę wypełnili uczniowie starszych  klas ZSP Prusy, radni i sołtysi oraz licznie zebrani mieszkańcy (wśród nich sybiracy i kombatanci). Wprowadzono poczty sztandarowe, odśpiewaliśmy hymn Polski.

Spotkanie otworzył Wójt Gminy Kondratowice p. Wojciech Bochnak, który mówił między innymi o tym, że nie należy się licytować na patriotyzm, że każdy Polak w różny sposób może wyrażać swoją miłość do Ojczyzny i trzeba to szanować. Przewodniczący Rady Gminy Kondratowice wyraził żal, że uroczystość odbywa się dzień po Narodowym Święcie Niepodległości, co mogło, jego zdaniem, utrudnić niektórym mieszkańcom przybycie na tę uroczystość. Ksiądz proboszcz przytoczył słowa Leopolda Staffa "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!" i życzył obecnym, by byli po prostu sobą, by okazywali sobie miłość i zrozumienie, bo tak mogą być dobrymi Polakami. Następnie po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych rozpoczęła się inscenizacja "Leguny w Niebie", przygotowana przez uczniów ZSP Prusy pod opieką p. B.Sikory, p. M. Gargulińskiej, p. B. Cichy, p. R. Matusiewicz oraz p. B. Krzesaj. Centralną postacią przedstawienia był Józef Piłsudski, który pomagał swoim żołnierzom poległym za Ojczyznę wejść do Nieba.

Występ zakończył się radosnym odśpiewaniem pieśni "Jak leguny dostały się do nieba" (żartobliwa piosenka napisana w sierpniu 1920 roku w dniach bitwy o Warszawę, słowa i muzyka: Adam Kowalski -  autor miedzy innymi słynnej "Modlitwy obozowej")

Następnie wystąpił chór "Złotokłose", który przy akompaniamencie p. B. Krzesaj wykonał wybrane pieśni patriotyczne (głównie pieśni legionowe).

Wójt Gminy złożył podziękowania dla chóru "Złotokłose" oraz pogratulował uczniom pięknego występu. Zaproszeni goście spotkali się na ciastku i kawie. Wszyscy występujący uczniowie zostali przez panią M. Olejnik - dyr. GOK  zaproszeni na słodki poczestunek.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości w GOK w Kondratowicach

Staff Leopold, Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.

Nie przyszły ciebie poprzeć karabiny
Ni wiodły za cię bój komety w niebie,
Ni z Jakubowej zstąpiły drabiny
W pomoc anioły. Powstałaś przez siebie!

Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,
Z ludów jedyny ty lud czystych dłoni,
Co swych zaborców zdumieniem oniemia,
Iż tym zwycięża jeno, że się broni.

Ducha wspomnieniem ich ci nie rozsierdzę,
Żyłaś miłością, nie zaś zemsty żołdem,
Choć serce twardsze masz niż Flandrii twierdze,
Co ci przyznano nowym pruskim hołdem.

Ty, broniąc siebie wbrew wszelkiej nadziei,
Broniłaś jeno od czarnej rozpaczy
Wiary, że wolność, prawo, moc idei
Nie jest czczym wiatrem ust, ale coś znaczy.

Duchową bronią walczyłaś i zbroją,
O którą pękał każdy cios obuchem.
Więc dziś myśl każdą podłóż ziemią swoją
I każdą ziemi swej piędź nakryj duchem.

Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!