Rocznica Odzyskania Niepodległości 1918 - 2012

opublikowane: 11 lis 2012, 10:44 przez ZSP Prusy   [ zaktualizowane 13 lis 2012, 11:36 ]
"Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pustobrzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować."

Obchody naszego święta narodowego rozpoczęły się w piątek 9 listopada 2012.
W tym dniu w budynku szkoły w Księginicach Wielkich uczniowie klas IIIa i IIIb pod opieką p. M. Krzesińskiej oraz p. D. Ryby przygotowali piękne przedstawienie poświęcone rocznicy odzyskania niepodległości przez nasza Ojczyznę. Poniżej galeria zdjęć z uroczystości:

Kto ty jesteś? - Polak mały.
Jaki znak twój? - Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi.
W jakim kraju? - W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia? - Mą ojczyzną.
Czym znaczona? - Krwią i blizną.
Czy ją kochasz? - Kocham szczerze.
A w co wierzysz? - W Boga wierzę.

W niedzielę 11 listopada 2012 w kościele parafialnym w Prusach o 12.00 ks. Krzysztof Romaniuk celebrował Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Oprawę artystyczną zapewenili uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Prusach. We mszy uczestniczyły oba nasze poczty sztandarowe. Zdjęcia z uroczystości poniżej:
We wtorek 13 listopada 2012 w budynku szkoły w Prusach odbyły się Gminne Uroczystości obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczysty apel wraz uczniami przygotowały p. M. Gargulińska, p. Aleksandra Kowalska, p. B. Krzesaj oraz p. G. Mazur. Współorganizatorem uroczystości był GOK w Kondratowicach. W apelu uczestniczyli licznie znamienici goście: Wójt Gminy Kondratowice - p. Wojciech Bochnak, Przewodniczący Rady Gminy Kondratowice - p. Aleksander Skorupski, ks. proboszcz Krzysztof Romaniuk, Prezes ŚZŻAK oddział Strzelin - p. Józef Oleksiewicz, kierownicy jednostek organizacyjnych, radni, sołtysi, kombatanci, sybiracy. Apel miał bardzo podniosły charakter. Nasi goście zechcieli zabrać głos podkreślając między innymi, że w naszej gminie obchody uroczystości państwowych jednoczą społeczeństwo, że dla naszej młodzieży najważniejszym patriotycznym obowiązkiem jest solidna nauka, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Pan J. Oleksiewicz wręczył dyplomy uznania ŚZŻAK dla osób które zdaniem zarządu krajowego dobrze służą środowisku byłych żołnierzy Armii Krajowej -kultywują pamięć o bohaterach Armii Krajowej. Po apelu uczniowie i zaproszeni goście przeszli wraz ze sztandarami szkoły pod pomnik upamiętniający Żołnierzy Poległych za Ojczyznę. Uczczono ich pamięć minutą ciszy, władze gminy, samorządy uczniowskie i goście złożyli pod pomnikiem wiązanki i kwiaty, zapalono znicze. Po oficjalnych uroczystościach goście (kombatanci i sybiracy) spotkali się przy cieście i kawie w budynku w Prusach. Zdjęcia z uroczystości są poniżej: