Grypa - profilaktyka

opublikowane: 3 mar 2015, 14:45 przez ZSP Prusy
Informacja dla rodziców. Należy:

• obserwować domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza rodzinnego
• myć ręce swoje i swojego dziecka mydłem pod bieżącą wodą oraz pokazać dziecku jak należy to robić
• zatrzymać chore dziecko w domu i wezwać lekarza
• zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas kasłania
• nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni
• zadbać o to by dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa
• spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu

Informacja dla dzieci i młodzieży. Należy:

• myć ręce mydłem i ciepła wodą przez 20 sekund
• jeśli nie masz chusteczki podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi
• umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu
• unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą
• przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu

Najczęstsze objawy grypy

ogólne – gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czoła i oczu), uczucie rozbicia i osłabienia, złe ogólne samopoczucie ze strony dróg oddechowych – ból gardła, suchy kaszel; czasem także uczucie zatkania nosa i wyciek wydzieliny z nosa (zwykle o niedużym nasileniu). Powyższym objawom mogą towarzyszyć (zwłaszcza u dzieci) - nudności, wymioty i/lub łagodna biegunka.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet ponad 2 tygodnie. Do 50% zakażeń przebiega bez objawów.

Gorączka (zwłaszcza u małych dzieci) może być bardzo wysoka. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i złe samopoczucie mogą się utrzymywać nawet dłużej niż 2 tygodnie.

Podobne objawy, oprócz wirusa grypy, wywołuje wiele innych wirusów i bakterii.