Narodowy Dzień Niepodległości - 11 XI 2014

opublikowane: 12 lis 2014, 14:16 przez ZSP Prusy   [ zaktualizowane 12 lis 2014, 14:30 ]
Obchody 96 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada 2014 w przeddzień święta.

Najpierw uczniowie klasy 3aSP (przygotowani przez p. J. Kłysz) wykonali wspaniałe przedstawienie dla uczniów klas młodszych w Księginicach Wielkich. Końcowym elementem występów dzieci było wykonanie poloneza.

O godz. 11 rozpoczęły się uroczystości gminne w GOK w Kondratowicach.  Salę wypełnili uczniowie starszych  klas ZSP Prusy, radni i sołtysi oraz mieszkańcy gminy (wśród nich sybiracy i kombatanci). Wójt Gminy p. Wojciech Bochnak wprowadził sztandary szkolne, odśpiewaliśmy hymn Polski. W krótkim wystąpieniu Wójt powitał zebranych i przypomniał genezę Narodowego Święta Niepodległości. Następnie uczniowie ZSP Prusy zaprezentowali okolicznościowe przedstawienie. Przedstawienie rozpoczęło przejmujące wykonanie utworu "Ojczyzno ma".

W trakcie części artystyczne widzowie wielokrotnie przerywali występy oklaskami. Klamrą spinającą przedstawienie było wykonanie utworu "Niepodległa niepokorna" ilustrowanego obrazami związanym z naszą Ojczyzną. Po części artystycznej Wójt p. Wojciech Bochnak podziękował uczniom i ich opiekunom za wspaniałe przedstawienie, wyraził radość, że w naszej gminie potrafimy wspólnie celebrować ważne dla naszej Ojczyzny rocznice. Następnie głos zabrali goście Przewodniczący Rady Gminy p. Aleksander Skorupski , ks. proboszcz Krzysztof Romaniuk,  kapitan Józef Oleksewicz. Przedstawienie przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. M. Wójcik, p. E. Milewskiej, p. M. Banaszczyk, p. K. Bazal, p. A. Kurpik oraz p. R. Matusewicz.

11 listopada o godz. 12 w kościele parafialnym w Prusach ks. Krzysztof Romaniuk odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny. We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe OSP w Prusach, OSP w Kondratowicach Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach oraz Gimnazjum Publicznego im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach.  W homilii ks. proboszcz mówił o tym czym jest niepodległość rozumiana jako wolność.  Po mszy świętej zebrani przeszli wraz ze sztandarami pod pomnik poświęcony Żołnierzom Poległym za Ojczyznę. Władze gminy oraz przedstawiciele Samorządów Uczniowskich złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Zapalono znicze i zmówiono modlitwę.

Kolejny etap uroczystości miał miejsce przy remizie OSP w Prusach, gdzie odbyła się uroczystość sadzenia Dębu Wolności. Wójt Gminy odczytał list od Prezydenta RP a następnie poprosił przewodniczącego i wiceprzewodniczącego RG Kondratowice oraz  p. St. Kabacińskiego o posadzenie drzewa.

Poniżej galerie zdjęć z apeli szkolnych: