Noc w bibliotece - śladami patronów 15-16 II 2013

opublikowane: 25 lut 2013, 00:08 przez ZSP Prusy   [ zaktualizowane 26 lut 2013, 00:40 ]

W nocy z 15 na 16 lutego, w ramach współpracy Dolnośląskiej rodziny Szkół Armii Krajowej, uczniowie Gimnazjum Publicznego w Prusach wzięli udział w „ Nocy z filmem historycznym i nie tylko…”. Hasło przewodnie spotkania brzmiało: Generał August Emil Fieldorf „ Nil”- zapomniany bohater.

Celem tego spotkania była integracja społeczności szkolnej oraz krzewienie postaw patriotycznych oraz pamięci o żołnierzach, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny.

W spotkaniu udział wzięło 15 uczniów Gimnazjum pod opieką pań: Marzeny Jędrzejewskiej,  Anny Pilipaki i Marii Karakow. Uczestnicy spotkania obejrzeli film fabularny pt. „ Generał" - Historia generała Augusta Emila Fierdolfa, który jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej w czasie II wojny światowej Warszawie

Po obejrzeniu filmu uczestnicy „ nocy” na portalu internetowym dyskutowali na temat filmu.

Następnie podzieleni na sześć zespołów, wykonywali przydzielone losowo zadania:

Grupa 1 – przeprowadzenie sądy wśród uczestników „ nocy” na temat: „ Kim był gen. Emil Fieldorf? ”

Grupa 2 i 3 – korzystając z materiałów internetowych ułożyć biografię generała  „ NILA”

Grupa 4 i 5 - na osi czasu usystematyzować chronologicznie wydarzenia zwiane z     gen. „ Nilem”

Grupa 6 - ułożenie chronologicznie zdjęć z filmu

W  przerwie między zajęciami, uczniowie  uczyli się  kroków tańca belgijskiego, co sprawiło im niesamowitą frajdę.

Podczas spotkania uczniowie zapoznali się również z filmem Witolda Wołoszańskiego- Religia Himmlera. Film ten ułatwił uczniom zrozumienie faktu, że faszyzm  i „komunizm” to straszne ideologie oparte na niskich pobudkach

To było doskonała lekcja historii przybliżająca uczniom realia II wojny światowej i mechanizmy jakie doprowadziły do tego, że „człowiek człowiekowi zgotował taki los”.

OPIEKUNOWIE: M. JĘDRZEJESKA,  A. PILIPAKA,  M. KARAKOW