Noc z filmem historycznym 20-21 II 2015

opublikowane: 24 lut 2015, 00:54 przez ZSP Prusy

Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w projekcie Dolnośląskiej Rodziny Szkół Armii Krajowej pod hasłem „Noc z filmem historycznym”. Tematem tegorocznej nocy był „Jan Nowak Jeziorański - kurier z Warszawy”.

Spotkaliśmy się  20 i 21 lutego 2015 r. Udział wzięło 27 uczniów z klas I-III gimnazjum ( warunkiem uczestnictwa jest ocena bardzo dobra z historii) oraz panie Maria Karakow, Marzena Jędrzejewska, Anna Pilipaka, Krystyna Bazal.

Celem spotkania jest  kształtowanie postaw patriotycznych, integracja środowiska szkolnego, pokazanie uczniom wzorców do naśladowania,  kształtowanie postaw szacunku wobec ważnych postaci historycznych – ludzi, dzięki   którym Polska jest wolnym krajem.

Uczniowie poznawali  najważniejsze wydarzenia z życia Jana Nowaka Jeziorańskiego, jego wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości, znaczenie jakie dla Polaków miało Radio Wolna Europa oraz jakie działania podejmował Jan Nowak Jeziorański w celu wstąpienia Polski do   NATO.

W ramach spotkania oglądaliśmy film dokumentalny o życiu Jana Nowaka Jeziorańskiego, prezentację multimedialną, wysłuchaliśmy rozdziału z książki „Galop 44” ( czytały panie).

Wykonywaliśmy również zadania przygotowane przez organizatorów : musieliśmy z różnych materiałów wykonać atrapę radiostacji powstańczej „Błyskawica”,  rozszyfrować treść depeszy powstańczej, narysować komiks ( każda grupa  - wylosowany etap życia Jana Nowaka Jeziorańskiego), wymyślić hasło propagandy PRL zniechęcające do słuchania Radia Wolna Europa. Poza tym, na sali gimnastycznej, pokonywaliśmy tor przeszkód ( bo każdy żołnierz AK musi dbać o kondycję fizyczną).

Noc upłynęła nam niezwykle szybko bo ciągle coś się działo. Oprócz wykonywania zadań zjedliśmy wspólnie kolację (pizzę sponsorowała p.Maria Karakow), uczyliśmy się tańca integracyjnego – belgijki, graliśmy w „dwa ognie”, komunikowaliśmy się przez portal facebook z uczniami szkół z  Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej. Pełni wrażeń rozeszliśmy się do domów o godz. 7 rano 21 lutego.

2015_02_20 Noc z filmem historycznym (w bibliotece)