Spotkanie z panem Grzegorzem Gawłem - 20 maja 2016

opublikowane: 24 maj 2016, 13:28 przez ZSP Prusy

W piątek 20 maja 2016 r. odwiedził nas p. Grzegorz Gaweł - historyk, autor biografii kapitana Jana Dubaniowskiego ps. Salwa. Kapitan Dubaniowski był dowódcą oddziału w którym służył człowiek bardzo mocno związany z nasza szkołą - kpt. Józef Oleksiewicz.

Spotkanie z p. Gawełem miało miejsce w GOK w Kondratowicach. Przybyli między innymi: p. kpt. Józef Oleksiewicz, Wójt Gminy Kondratowice p. W. Bochnak, przewodnicząca RG Kondratowice p. Maria Karakow, proboszcz parafii w Prusach ks. Krzysztof Romaniuk, część radnych oraz młodzież z Gimnazjum Publicznego im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej części artystycznej przygotowanej przez naszych gimnazjalistów pod kierunkiem p. M. Karakow. Następnie dyrektor ZSP Prusy przedstawił naszego gościa. Pan Grzegorz Gaweł w poruszającym wykładzie, na konkretnych przykładach, przedstawił losy żołnierzy wyklętych - żołnierzy zbrojnego podziemia w pierwszych latach po II Wojnie Światowej. Z oczywistych względów, główną postacią jego wystąpienia był kapitan Dubaniowski (któremu p. Gaweł poświęcił swoją książkę), ale sporo powiedział również o okolicznościach służby znanego naszym uczniom kpt. Józefa Oleksiewicza - ostatniego z żyjących żołnierzy oddziału Salwy.