Profilaktyka‎ > ‎

Bezpieczne pływanie

 PAMIĘTAJ ZAWSZE
 • By dziecko nigdy nie wchodziło do wody bez opieki dorosłych.
 • By dziecko nie wypływało poza akwen strzeżony bez asekuracji drugiej osoby.
 • Nawet wyśmienici pływacy nie wypływają w pojedynkę.
 NIE WOLNO
 • Bawić się w podtapianie.
 • Krzyczeć bez powodu ratunku.
 • Wrzucać kogoś do wody.
 • Skakać z pomostu lub słupka do akwenu, gdzie pływa wiele osób - grozi to niebezpiecznym zderzeniem.

10 ZASAD BEZPIECZNEGO PŁYWANIA
(na podst. strony https://sites.google.com/site/rytmicszkola/kurs-plywania/bezpieczne-plywanie)

 1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych, strzeżonych przez ratowników. Tablice o zakazie kąpieli nie są ustawiane po to, by uprzykrzyć ci życie! 
 2. Nie wskakuj do wody bez uprzedniego schłodzenia ciała. Szok termiczny może być groźny nawet wtedy, gdy cieszysz się dobrym zdrowiem. 
 3. Nie skacz do wody na głowę bez sprawdzenia, co się dzieje pod wodą. Ta zasada dotyczy także akwenu znanego, bowiem nigdy nie wiadomo, czy np. prąd lub wiatr nie przywiał jakieś przeszkody. 
 4. Unikaj kąpieli bezpośrednio po posiłku, nie kąp się także "na głodniaka". 
 5. Unikaj kąpieli w wodzie zimnej, poniżej 19 st. Celsjusza. 
 6. Na materacu dmuchanym lub innym nadmuchiwanym pływadełku nie wypływaj poza kąpielisko. Może się zdarzyć, że konieczny będzie powrót o własnych siłach. 
 7. Unikaj kąpieli w miejscach bagnistych i zarośniętych. Zaplątanie się w wodorosty nie jest przyjemne, a z kolei kontakt z sitowiem może się skończyć pokaleczeniem ciała, roślina ta bowiem ma bardzo ostre brzegi. 
 8. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj do wody otwartych puszek, potłuczonego szkła. Zalegające na dnie śmieci grożą poważnym uszkodzeniem ciała 
 9. Licz siły na zamiary. Jeżeli pływasz słabo i nie czujesz się w wodzie niezbyt pewnie - nie rzucaj się na głębinę. Wystarczy jak woda będzie sięgała ci do pasa. 
 10. Nie podpływaj do żaglówek, kajaków, rowerków wodnych. Sterujące nimi osoby mogą cię nie zauważyć i uderzyć w głowę. W wodzie konsekwencją takiego zderzenia może być nie tylko guz.
Comments