Profilaktyka‎ > ‎

Świerzb

Jedyną dobra metodą zabezpieczenia przed zakażeniem to dbanie o prawidłową higienę osobistą, częste mycie, unikanie kontaktu z osobą zakażoną!
W przypadku podejrzenia, że dziecko ma świerzb należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

• Świąd i pieczenie skóry (dłonie, stopy) może być objawem świerzbu ale również pokrzywki - lekarze mają trudności ze zdiagnozowaniem świerzbu.
  • Uczniowie zakażeni świerzbem nie powinni przychodzić do szkoły do czasu zakończenia leczenia.
  • Świerzb nie nie figuruje w rejestrze chorób zakaźnych.
  • Bardzo łatwo zakazić się świerzbem przez kontakt z osobą zarażoną np. przez podanie dłoni itp.
  • Okres wylegania choroby zależy od tego, ile świerzbowców dostało się pod naskórek i wynosi od trzech dni do trzech tygodni.

Objawy
W początkowym stadium, tuż po zakażeniu, objawy są praktycznie niewidoczne. Pojawiają się dopiero z czasem. Najczęściej uczucie nieprzyjemnego świądu, które towarzyszy tej chorobie, pojawia się w pierwszej kolejności w okolicach udowych. Ma to zwykle miejsce ok. 3-4 tygodnie po zakażeniu. Nie jest to jednak reguła, ponieważ uczucie to może towarzyszyć także innym częściom ciała. Kolejnym objawem wystąpienia świerzbu jest delikatne zaczerwienienie skóry tam, gdzie zagnieździł się pasożyt. Z czasem, w zmienionych chorobowo miejscach, zaczyna pojawiać się wysypka i przeczosy, czyli liniowe ubytki w skórze, które najczęściej pojawiają się na skutek drapania oraz grudki wypełnione treścią ropną lub surowiczą. Powstałe zmiany skórne powodują uczucie nieprzyjemnego świądu. Dolegliwość ta zwykle nasila się w nocy, najczęściej po uprzedniej kąpieli, na skutek której zmiany chorobowe zostały rozgrzane ciepłą wodą.

Leczenie
Świerzb leczy się za pomocą maści siarkowej (maści Wilkinsona) oraz kremu z permetryną. Maść Wilkinsona można stosować również u dzieci. Leczenie trwa około dwóch tygodni. Konieczne jest, podobnie jak w przypadku wszawicy, leczenie wszystkich członków rodziny. Bieliznę używaną przez osobę chorą należy albo wyprać w wysokiej temperaturze albo odłożyć w foliowej torbie na co najmniej tydzień, by jaja i dorosłe pasożyty zginęły. Walka ze świerzbem wymaga dużej dyscypliny i silnej woli, jednak nie jest niemożliwa do wygrania. Nieodzowny jest kontakt z lekarzem!