Profilaktyka‎ > ‎

Wszawica - prawda i mity

Film wydawnictwa PWN "Wszy - poznaj i pokonaj problem"

Wszawica - prawdy i mity!

Opracowano na podstawie ulotki PSSE Kołobrzeg oraz innych materiałów.

Od kilkunastu lat w Europie odnotowuje się stały zakażeń wszawicą (we wszystkich krajach, łącznie z wysoko wysokorozwiniętymi).  Wszawica jest chorobą zakaźną. Powszechnie uważana jest za chorobę wstydliwą, kojarzoną z brudem i biedą, co nie jest prawdą, bowiem występuje na całym świecie, nawet w dobrych warunkach higienicznych.

Wszawica nie jest, skutkiem braku higieny. Wszyscy jesteśmy na nią narażeni! Nie ma czego się wstydzić, trzeba natomiast wiedzieć jak się zachować.

Źródło zakażania

Źródłem zakażenia najczęściej jest kontakt z osobą zakażoną, jej odzieżą lub przedmiotami osobistego użytku, takimi jak: grzebień, szczotka do włosów, ręcznik. Wszawicę powodują wszy niewielkich rozmiarów, żywiące się krwią ludzką. Wszy są białoszare. Samica ma długość 2-4, 7mm, samiec zwykle jest nieco mniejszy. W miejscu ukłucia wszy po upływie kilkunastu godzin lub dni tworzą się silnie swędzące grudki zapalne. Zdrapane grudki mogą ulegać wtórnym zakażeniom bakteryjnym. Z ranek sączy się surowiczo-ropna wydzielina, która zasychając tworzy strupy. Wydzielający się płyn może także sklejać włosy. W zaniedbanych przypadkach powstaje kołtun.

Jak rozpoznać wszawicę

Zazwyczaj zauważa się wszy, dlatego, że pojawia się świąd skóry głowy, często tak intensywny, że aż występują zadrapania i strupy. Czasami swędzenie nie występuje i odkrywa się je przypadkowo, podczas czesania czy mycia włosów. Mogą być obecne tylko jajeczka, które wyglądają jak malutkie białe lub szare „skorupki", przyklejone tak silnie do włosów, że ciężko je oderwać. Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy to kark, skroń I za uszami: żeby je zobaczyć trzeba podnieść włosy ruchem .pod prąd" i pozwolić im bardzo powoli opadać, obserwując je jednocześnie bardzo dokładnie.

Leczenie wszawicy

Leczenie wszawicy, w początkowym stadium, jest proste. Służą do tego liczne środki: szampony, lotiony, nalewki roślinne. Środki te można kupić w aptece, drogerii i należy stosować wg instrukcji podanej na etykiecie. Zabiegi dezynsekcyjne należy powtórzyć po upływie 7 do 10 dni, gdyż preparaty te słabiej działają na gnidy. Gnidy można usunąć z głowy płucząc umyte uprzednio włosy ciepłym 6% octem, który powoduje ich odklejanie się. Po kilku godzinach należy wyczesać gnidy gęstym grzebieniem. W przypadku kiedy wszawica występuje u jednego z członków rodziny, zabieg zwalczania należy zastosować u wszystkich domowników, za wyjątkiem dzieci do lat 3, które nie powinny mieć kontaktu ze środkami owadobójczymi, a u których należy zlikwidować wszy poprzez wyczesanie ich gęstym grzebieniem. Wysoka temperatura i wilgotność zabijają owady. Wszy nie znoszą temperatury powyżej 45C.

Jak się zabezpieczyć i eliminować rozprzestrzenianie się choroby?

Nie ma sposobów, które mogłyby generalnie zabezpieczyć przed wszami. Natomiast dużo korzyści daje wczesne zauważenie obecności wszy, żeby szybko je wyeliminować. Nie daje żadnych korzyści skracanie włosów. Szampony i inne produkty „przeciwko wszom" nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie są używane jako środek zapobiegawczy.

Zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby można poprzez przestrzeganie podstawowych zasad higieny:

• częste przeglądy włosów, zwłaszcza u dzieci, ponieważ są najbardziej narażone na zachorowanie, przebywając w dużych skupiskach: przedszkolach, szkołach, koloniach, obozach
  • dbanie o higienę osobistą wszystkich domowników, codzienne mycie całego ciała, mycie włosów przynajmniej raz w tygodniu, codzienne zmienianie bielizny osobistej, zmienianie przynajmniej raz w miesiącu pościeli oraz częste jej wietrzenie,
  • używanie wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku (grzebienie, szczotki do włosów, ręczniki, nie noszenie cudzych nakryć głowy, szalików)

Rodzice, którzy zauważyli u dzieci wszy mają obowiązek poinformowania o tym fakcie lekarza oraz wychowawcę, albowiem jest to choroba zakaźna i tylko dzięki temu, że każde dziecko zostanie szybko i skutecznie wyleczone można opanować falę zachorowań - przepisy zdrowotne nakazują aby dziecko, u którego stwierdzono wszawicę nie wracało do przedszkola bądź szkoły, dopóki nie przejdzie prawidłowej kuracji.